Tabellerna på denna sida visar de tio bästa löparna genom tiderna på de olika distanserna i Viruddenloppet. Löpare som med en stjärna* har deltagit under flera år med tider som skulle gå in bland de tio bästa resultaten.


_10 km Herrar
Namn
Född
Klubb/ort
Tid
År
1
Martin Öhman *
1981
Hässelby SK
32,00
2015
2
Fred Grönwall *
1981
Roma IF
32,37
2016
3
Lars Södergård*
1983
Vallentuna FK
32,38
2011
4
Björn Torssell
1980
Hässelby SK
33,09
2011
5
Henrik Löfås
1983
Upsala IF
33:24
2014
6
Martin Stjernlöf
1987
Eskilstuna Friidrott
33,27
2016
7
Daniel Antonsson
1993
Roma IF
33,30
2015
8
Daniel Hejdström*
1979
Roma IF
33,41
2014
9
Anders Södergren
1977
Östersund
34,01
2011
10
Olof Thunegard
1968
Roma IF
34,15
2010
*
Lars Södergård 2012 - 33,04
*
Daniel Hejdström 2012 - 34,04
*
Fred Grönwall 2015 - 33,00, 2014 - 33,53,
*
Martin Öhman 2011 - 33,00

_10 km Damer
Namn
Född
Klubb/ort
Tid
År
1
Gabriella Samuelsson*
1987
Hässelby SK
35,53
2010
2
Louise Stuxgren
1984
Roma IF
38,38
2015
3
Tove Langseth
1975
Spårvägens FK
38,57
2013
4
Tove Rönnbäck
1997
Visborgs OK
39,04
2015
5
Ida Kellström*
1997
Roma IF
39,12
2015
6
Lina El Kott Helander
1994
Gotland Sports Academy
39,56
2016
7
Johanna Brinne Roos
1976
Spårvägens FK
40,18
2012
8
Nora Ericsson
1993

Roma IF

40,34
2015
9
Maria Maripuu
1978
Trångsvikens IF
40,40
2016
10
Åsa Edman
1962
Roma IF
41,44
2012
*
Gabriella Samuelsson 2012 - 38,08, 2016 - 37,18    
**
Ida Källström 2014 - 41:06, 2015 - 40,48   331


_5 km Herrar
Namn
Född
Klubb/ort
Tid
År
1
Erik Norrbom
1993
Turebergs FK
15,41
2012
2
Niklas Andersson
1978
Hässelby SK
16,35
2015
3
Gunnar Durén
1963
Hässelby SK
16,39
2013
4
Johan Heinz
1972
Klubblösa IF
17,15
2012
5
Björn Torssell
1980
Hässelby SK
17,22
2015
6
Ola Ravald
1960
Ås IF
17,48
2015
7
Rasmus Hemph *
1976
Hemlingby LK
18,02

2015

8
Tobias Elgh
Johanneshov
18:08
2014
9
Gustaf Löf Hagström
1997
Spårvägens FK
18,10
2015
10
Frans Andersson
1991
Hemse BK
18,16
2016
         
*
Rasmus Hemph 2013 - 18,04

_5 km Damer
Namn
Född
Klubb/ort
Tid
År
1
Ida Kellström
1997
Roma IF
19,05
2016
2
Karin Johansson
1979
IF Linnéa
19,23
2013
3
Johanna Brinne Roos*
1976
Spårvägens FK
19,50
2013
4
Elin Löfås
1987
Turebergs IF
19:59
2014
5
Agneta Ledin Näslund
1970
Trångsvikens IF
20,15
2012
6
Lin Mandelberg *
1982
Roma IF
20,23
2015
7
Lotta Lindsén
1990
Turebergs FK
20,49
2016
8
Emma Löf Hagström
1994
Spårvägen FK
21,09
2013
9
Frida Erlandsson
1999
Fårösund
21,09
2016
10
Louise Sandberg
1976
Saltsjö-boo
21,09
2015
*
Lin Mandelberg 2014 - 21:09
*
Johanna Brinne Roos 2010 - 19,59; 2011 - 20,00

_5 km Killar (<15 år)
Namn
Ålder*
Klubb/ort
Tid
År
1
Albin Lillieström
15
Ljungsbro
18,23
2012
2
Jacob Klinth
15
IFK Lidingö Friidrott
19,03
2016
3
Hugo Sträng
14
Värmdö
19,04
2013
4
Patrick Sandqvist
14
Herte
19,11
2016
5
Hugo Lillieström
13
Ljungsbro
19,23
2012
6
Hugo Sträng
15
Värmdö IF
19,26
2014
7
William Yttergren
15
Roma IF
19,41
2015
8
Johan Tiricke **
14
Tyresö FF
19,43
2016
9
Tomas Tiricke **
12
Tyresö
19,56
2014
10
Gustaf Olsson
14
Götene IF
20,13
2012
*
Ålder det år killarna sprang loppet
**
Tomas Tiricke 2016 - 20,01
**
Johan Tirike 2015 - 19,58

_
5 km Tjejer(<15 år)
Namn
Ålder*
Klubb/ort
Tid
År
1
Emelie Jakobsson
15
Älta
21,38
2012
2
Hanna Näslund
12
Trångsvikens IF
21,46
2012
3
Elina Hellgren **
12
Vallentuna FK
21,57
2016
4
Linnea Folkow
12
GKIK/Jitex
22,06
2016
5
Josephine Axelsson
14
Stuvsta
22,27
2016
6
Alva Lord
14
Ingarö
23,10
215
7
Elsa Snäckerström
14
Uppsala
23,36
2015
8
Nora Thudén
15
Rönninge
23,42
2015
9
Stina Hising
11
Uppsala
24,20
2016
10
Anna Lennman
15
Katrineholm SK friidrott
24,22
2013
*
Ålder det år tjejerna sprang loppet
**
Elina Hellgren 2015 -23,58


 
   
 
eXTReMe Tracker