Det fjärde Viruddenloppet är avgjordes den 19 juli, drygt 350 löpare kom till start. Vi säger grattis till de sex vinnarna Lars Södergård, Gabriella Samuelsson, Erik Norrbom, Agneta Ledin Näslund, Albin Lillieström och Emelie Jakobsson!

Artiklar, bloggar och ljudklipp om Viruddenloppet 2012:
>Anna bloggar om loppet

>Blogginlägg på 42km.se
>Rapport från Roma IF

>Blogginlägg från Niclas B
>Caisa bloggar om loppet
>Gotlands Allehands artikel om loppet
>Gotlands Tidningars rapport efter loppet
>Videoklipp med herrsegraren på 5 km + fyra andra videoklipp
>Tävlingsrapporter från flera löpare på funbeat.se
>Niclas B bloggar om loppet
>Gotlands Tidningar inför loppet
>Gotlands Allehanda inför loppet



>Klicka här för att komma till resultatsidan på racetimer.se

Herrar 10 km

1. Lars Södergård Vallentuna FK 33:04
2. Daniel Hejdström Roma IF 34:04
3. Axel Lönnqvist Hässelby SK 34:31
4. Anders Wibaeus Ardre 35:03
5. Fred Grönwall Roma IF 35:04
6. Henrik Reintz Roma IF 35:35
7. Rasmus Lund VIF Gute 35:58
8. Tomas Ängshammar Roma if 36:15
9. Joel Grönvall Balance 36:33
10. Rasmus Hemph Hemlingby LK 36:47
11. Henric Dernegård Ålems OK 37:27
12. Olle Näslund Trångsvikens IF 38:17
13. Magnus Lageson Fiderunners 38:44
14. Max Karle OK Skogshjortarna 38:48
15. Trygve Jensen Nässjö CK 38:55
16. Magnus Nordgren IK Trasten 39:06
17. Tommy Öman Roma IF 39:24
18. Anders Thudén Rönninge 39:56
19. Petri Helminen Hägersten 40:06
20. Pontus Björkdahl P18 Visby 40:13
21. Christian Stenqvist Heleneholms IF 40:27
22. Carl Kärsten KIT - Stockholm 41:03
23. Christer Ahlström Bringsarve 41:18
24. Andreas Herlitz Ringmurens ck 41:30
25. Richard Karlsson Visby 41:35
26. Erik Thedeen Ljugarn 41:40
27. Per Hedlund Köping 41:47
28. Sam ter Woort 1998 41:55
29. Per Björqvist Norrlanda 42:03
30. Fredrik Svederman Malta 42:11
31. Erik Håkansson Triangelns BS 42:23
32. Anders Häglund Silverstar IF 42:28
33. Tom Dahlström Vegan Runners IK 42:35
34. Henrik Juhlin Jämtkraft IF/Östersund 42:43
35. Andrus Klaar Solna 42:51
36. Kim Angerfelt Västerås 43:00
37. Henrik Paju IK Akele 43:06
38. Mika Lahti Visby 43:08
39. Toni Lundin Ringmurens CK 43:12
40. Kjell Båtelsson Näs 43:14
41. Bertil Winzenburg Lidingö 43:24
42. Christian Nilsson Britse Visby 43:35
43. Markko Pakkanen P 18 IK 43:37
44. Peder Zackrisson Vetlanda 43:46
45. Håkan Lepp Stockholm 43:50
46. Joakim Lindström Vikmanshyttan (Dalarna) 43:52
47. Mattias Adman Kalkatras Runaways 43:52
48. Martin Karlsson IK Tjelvar 43:59
49. Tobias Larsson Pilgårds När 44:03
50. Jesper Thedeen Ljugarn 44:09
51. Leif Nilsson Katrineholm 44:36
52. Anders Fagerlund Roma IF 44:36
53. Niclas Kahlbom Ringmurens CK Triathon 44:40
54. Micael Ylander Visby 44:55
55. Per Stumle Alva IK 45:29
56. Mathias Söder Klubb Libbas fotspår 45:41
57. JanÅke Hedlund Jukkasjärvi 45:47
58. Mats Andreasson Uppsala 45:53
59. Anders Ahlström Bringsarve 45:55
60. Håkan Pettersson Burs 46:10
61. Magnus Engström Täby 46:25
62. Simon Hoffman Tofta 46:28
63. Jonas Öjebrant Tumba 46:32
64. Per Johansson När 46:34
65. Kristian Ekfors Insamlingen 1 kr/km 46:44
66. David Björk När 46:50
67. Leif Fagerlund Roma IF friidrott 46:58
68. Christian Skyving Gotlandsflyg 47:02
69. David Klint Valskog IK 47:18
70. Björn Wetterlund Lye IF 47:35
71. Dag Ekenståhl Årsta 47:37
72. Jesper Persson Eke 47:51
73. Thomas Pettersson Visby 47:55
74. Emil Nilsson Visby 48:03
75. Andrew Barney Visby 48:09
76. Mikael Lindberg Ringmurens CK 48:15
77. Torgny Lindbäck Ardre 48:39
78. Johan Häglund När IF 48:40
79. Johan Malmros Väskinde 48:57
80. Conny Thelenius Stockholm 49:37
81. Niklas Lydahl Stockholm 49:55
82. Klas Söderlund Hemse 50:00
83. Henrik Nordström Upplands Väsby 50:37
84. Andreas Fender Bromma 50:45
85. Andreas Häglund När 50:55
86. Mattias Andersson Skandia 50:56
87. Jonas Skotte Gustavsberg 50:57
88. Fredrik Olsson Tyresö 51:09
89. Roger Nyd Ringmurens ck 51:20
90. Peter Berglund Bandhagen 51:50
91. Åke Nilsson Kapellet 51:52
92. Thomas Kjellson Lau/Ekerö 51:54
93. Christofer Clevhammar Vasastan 52:18
94. Anton Persson Kiruna 52:41
95. Tomas Andersson Levide IF 52:54
96. Martin Lundin Östergarn/Täby 52:57
97. Jan Pettersson Levide IF 52:59
98. Johan Markström Visby 53:20
99. Nicklas Stuxgren Zebra Running Team 53:38
100. Bo Ekman Tjelvar 54:01
101. Pär Andersson Arboga 54:14
102. Michel Klarsäter P18IK 54:39
103. Anders Bergh Västerås 54:56
104. Carl Risinger Uppsala 55:29
105. Per Andersson Levide IF 55:46
106. Lars Josefson Lidingö/När 55:54
107. Johan Hising Uppsala 56:33
108. Jan Gifvars Stockholm 57:26
109. Eric Wahlberg När 59:14
110. Stefan Karlsson Romakloster 1:00:31
111. Mats Jansson Visby 1:01:12
112. Lars Bergh Fie 1:15:48



Damer 10 km

1. Gabriella Samuelsson Hässelby SK 38:08
2. Johanna Brinne Roos Spårvägens FK 40:18
3. Åsa Edman Visby 41:44
4. Sandra Törnqvist Karlsborg 41:55
5. Anna Lundgren Annas Burgsvik 42:05
6. Lin Mandelberg Roma if 42:36
7. Marie Wärn Stockholm / Västlands 43:22
8. Anna Stockhammar Roma IF 44:52
9. Erika Ohlsson Kils Tennis och Slalomsällskap 45:12
10. Lisa Eurenius Hemlingby LK 45:45
11. Mikaela Friberger Kaplan Öja 46:01
12. Anna Österberg Graninge Alliansen 46:12
13. Sophie Pettersson Gotlandsflyg 46:52
14. Lina Blom Stånga 47:01
15. Paola Eskedahl P 18 IK 47:19
16. Sara Wahlberg När 48:13
17. Jenny Söderström Visby 48:23
18. Mari Bergström Friskis och Svettis 48:35
19. Jenny Svensson Gamleby OK 48:43
20. Melina Nordström Hellas Stockholm 48:57
21. Nettan Jacobsson Roma IF 48:57
22. Ann Nyberg Uppsala 50:04
23. Josefine Martis Gotlandsflyg 50:29
24. Pyrola Norrby Storvreta IK 50:45
25. Ellen Sandström P18 IK 51:17
26. Ulrica Hising Uppsala 51:42
27. Ingela Högberg Visby 52:49
28. Yvonne Bengtsson IK Tjelvar 52:55
29. Malin Lageson Fide 52:57
30. Susanne Eriksson Täby 53:25
31. Icka Detlefsen Västergarn 53:25
32. Lena Lindblad Växjö 54:05
33. Veronica Budin Lye IF 54:30
34. Clara Ahlqvist Stockholm 54:46
35. Lena Bergstedt Karlsson Romakloster 54:47
36. Anna Eklund Lye 55:18
37. Lena Thelenius Stockholm 55:35
38. Sylvia Kahrlström Roma IF 56:02
39. Marianne Lindberg Lagerin Garda IK 56:21
40. Evelina Persson Kiruna 56:41
41. Christina Hedlund Jukkasjärvi 57:00
42. Minna Fröjdholm När IF 57:16
43. Cari Thorne Täby 57:32
44. Matilda Nilsson Täby 57:32
45. Petra Erkelius Falun 58:08
46. Anneli Lindberg Roma IF 58:16
47. Malin Sernfalk Roma IG 58:21
48. Lotta Andersson Eskilstuna 58:22
49. Anna Gutenberg Roma if 58:30
50. Charlotta Gifvars Stockholm 58:30
51. Carin Fender Bromma 58:45
52. Margaretha Ödman Christensen Sollentuna 1:03:56
53. Anneli Dunér Vällingby 1:08:56



Herrar 5 km

1. Erik Norrbom Turebergs FK 15:41
2. Johan Heinz Klubblösa IF 17:15
3. Martin Widlund Örebro 18:17
4. Tobias Fritzon Upplands Väsby 18:33
5. Anders Lillieström Ljungsbro 18:43
6. Simon Andersson Hejdeby 18:43
7. Elias Svensson Leilveik SK 19:19
8. Patrik Lockne Västerås 20:57
9. Torbjörn Persson Skoby 21:31
10. Jimmy Nilsson Halla 21:34
11. Gustav Jakobsson Älta 21:49
12. Martin Ericsson Göteborg 21:54
13. Carl Stenqvist Lund 22:13
14. Edvin Shubert Timrå SOK 22:31
15. Pontus Lundell Hammarbyskolans IF 22:40
16. Alf Kahlström Levide 22:43
17. Hampus Almgren Lau 22:46
18. Patrik Svensson Leilveik SK 23:04
19. Kent Fransson Hok 23:14
20. Åke Huss Knivsta 23:24
21. Fredrik Bengtsson IFK Göteborg 23:46
22. Torgny Hellström Burs 23:46
23. Göran Ahlin Hablingb 23:49
24. Göran Bjärelid Spånga/När 23:50
25. Filip Andreasson Uppsala 23:55
26. Christer Lindgren Hemse Sport 24:00
27. Peter Rhodin Stockholm 24:06
28. Anders Sjösten Ljugarn 24:27
29. Håkan Berling Vamlingbo 24:33
30. Per Almgren Lau 24:34
31. Stefan Berglund Eke/Bölske 25:03
32. Fredrik Sund Alsike 25:20
33. Pontus Mattsson Grötlingbo 25:29
34. Kave Raufi Lau 25:32
35. Mats Säfström Westermalms IF 25:43
36. Johan Seigerlund Lau 25:44
37. Gustaf Wallin Maldes 26:02
38. Anders Gardell Hemse 26:21
39. Jörgen Kristiansson När if 26:27
40. Johan Larsson När 26:33
41. Olle Mårsäter OK Linne 26:41
42. Kari Tallqvist Timrå SOK 26:45
43. Rolf Olofsson Burgsvik 26:55
44. Christer Vileus Vellinge 27:22
45. Åke Larsson När IF 27:56
46. Johannes Folkegård Ekerö 28:02
47. Mikael Sars Västerås 28:33
48. Bengt Andersson Ljugarn 28:56
49. Gunnar Stenqvist Västerås 29:07
50. Börje Nilsson Västerhejde 29:07
51. Anders Arvidson Älvsjö 30:05
52. Jan Olsson Visby 30:45
53. Mats Englund Visby 31:46
54. Niclas Bylund Gotlandsflyg 33:02
55. Bengt Loquist Hamngården 33:16
 



Damer 5 km

1. Agneta Ledin Näslund Trångsvikens IF 20:15
2. Lilly Wizén Roma IF 22:03
3. Pia Hansson Sundsvall 22:37
4. Rebecka Stenqvist Göteborg 22:43
5. Elisabeth Flodman Skoby 22:44
6. Cajsa Wessberg Sätila 22:45
7. Annika Ejdertun Roma IF 23:04
8. Lena Karlsson Grötlingbo 23:04
9. Karin Andersson Ryftes 23:17
10. Erika Andersson Ryftes 23:29
11. Helena Vileus Vellinge 23:51
12. Maria Lillieström Ljungsbro 23:57
13. Maria Jansson Svaide-Roma 24:00
14. Caroline Kärsten Ljugarn 24:27
15. Åsa Dybeck Alva IK 24:35
16. Catrin Jacobsson Träkumla 24:56
17. Lotta De Viciola Huddinge 25:02
18. Catarina Carlsson Alsike 25:15
19. Malin Tallqvist IK Aluminium 25:24
20. Maria Devallius Svenska Spel 25:31
21. Frida Fogelberg Visby 25:48
22. Fredrika Göstring Stockholm 26:10
23. Frida Thomsson När if 26:15
24. Carina Svendén Visby 26:24
25. Ulrika Strömberg Visby 26:26
26. Helen Rhodin Stockholm 26:39
27. Annelie Andersson Bro 26:45
28. Cecilia Andersson Vallstena 26:46
29. Nina Ericson Västerås 26:48
30. Maud Olofsson Burgsvik 26:55
31. Sanna Hjelm Tyresö friidrottsklubb 27:07
32. Malin Devallius Klintehamn 27:33
33. Lena Stumle Klintehamn 27:37
34. Catrine Thudén Rönninge 27:40
35. Åsa Östling Västerås 27:42
36. Anette Resare Jansson Tyresö 28:17
37. Malin Hjelm Tyresö friidrottsklubb 28:21
38. Michelle Angerfelt Västerås 28:22
39. Maria Nitz Visby 28:22
40. Tina Johansson Hemse 28:24
41. Angelica Granqvist Elinghem 28:25
42. Marianne Bokerud IF Rigor Kungsbacka 28:29
43. Sofia Wetterlund Linde 28:31
44. Maria Karlquist Visby 28:32
45. Agnes Abrahamsson Gröndal 28:40
46. Jenny Nordin Fide 28:43
47. Ulrika Ekström Visby 28:51
48. Mari Muldin Vestberg Klintehamn 28:53
49. Lena Lind Lummelunda 28:58
50. Sofia Ödman Nacka 29:00
51. Maria Arveström Solna 29:06
52. Anna-Lena Julin Havdhem 29:10
53. Hanna Almgren Lau 29:32
54. Annelie Risinger Uppsala 29:33
55. Kristina Olsson När 29:40
56. Susan Olsson Tyresö 29:52
57. Ewa Andersson Grötlingbo 29:56
58. Fanny Almgren Lau 29:57
59. Carina Arvidson Älvsjö 30:04
60. Elin Seigerlund Lau 30:05
61. Kajsa Melin Lidingö 30:22
62. Fanny Jonsson Svenstavik 30:29
63. Åsa Lindgren Hemse Sport 30:31
64. Charlotte Grauning Havdhem 30:36
65. Eva Stenqvist Närshamn 31:07
66. Ulla Österlund Visby 31:07
67. Katharina Hoffman Hemse 31:10
68. Ulla Bodén Roma IF 31:44
69. Åsa Gahnström Pilhagen 31:47
70. Michaela Stenström Levide IF 31:51
71. Berit Havdelin Ekeby 31:57
72. Ann-louise Lundmark Gällivare 31:58
73. Monica Palmö Visby 31:59
74. Linda Danielsson Viklau 32:10
75. Karin Karlén Öja 32:29
76. Monica Andersson Hejdeby 33:23
77. Sara Renborn Ljugarn 33:33
78. Annelie Mårderyd Ljugarn 33:46
79. Lena Karlsson Visby 34:10
80. Lena Olofsson Hejnum 35:03
81. Mona Båtelsson Hansa/Hoburg 36:06
82. Ylva Havdelin NÄR 37:04
83. Monica Holmqvist Visby 37:43



Killar 5 km (1997 och yngre)
1. Albin Lillieström 1997 Ljungsbro 18:23
2. Hugo Lillieström 1999 Ljungsbro 19:23
3. Gustaf Olsson 1998 Götene IF 20:13
4. William Yttergren 2000 Wisby Simsällskap 20:53
5. Lucas Olsson 2000 Götene IF 22:35
6. David Lindgren 1998 Hemse Sport 22:43
7. Anton Bryvall 1999 Stockholm 22:52
8. Erik Näslund 2002 Trångsvikens IF 23:51
9. Lukas Pettersson 1997 Grötlingbo 26:21
10. Nils ter Woort 2002 Bryssel 26:37
11. Gustaf Mårsäter 2001 OK Linne 26:40
12. Benjamin Skarin 2003 AIK Solna 26:44
13. Oskar Thorén 1998 När IF 27:44
14. David Mårsäter 1999 OK Linne 28:14
15. Isak Pettersson 2001 Grötlingbo 30:03
16. Emil Arvidson 2004 Älvsjö 30:04
17. Eric Engelbrektson 2001 När 32:15

Tjejer 5 km (1997 och yngre)
1. Emelie Jakobsson 1997 Älta 21:38
2. Hanna Näslund 2000 Trångsvikens IF 21:46
3. Nora Thudén 2000 Rönninge 24:31
4. Jonna Larsson 2001 När 26:00
5. Ebba Jansson 1998 Tyresö 26:04
6. Veronica Norrby 1998 Storvreta 27:01
7. Lovisa Andreasson 1998 Uppsala 27:01
8. Anna-Clara Markström 2001 Visby 27:54
9. Victoria Christensen 2001 Sollentuna 28:44
10. Julia Markström 1997 Visby 28:51
11. Emma Vileus 2001 Vellinge 31:27
12. Felicia Pettersson 1997 Visby 31:43
13. Anna Sars 2000 Västerås 36:51

 

 



 
   
 
eXTReMe Tracker