Viruddenloppet 2010 avgjordes den 15 juli i fint väder, vi säger grattis till Gabriella Samuelsson (VIF Gute) och Olof Thungard (Roma IF) som vann 10 km-klassen samt Johanna Brinne Roos (Spårvägens FK) och Christian Stenqvist (Heleneholms IF) som vann 5 km-klassen.

Loppet blev en succé! 154 löpare anmälde sig, en del av dessa kom inte till start och några fick bryta loppet, så till slut var det 132 löpare som sprang i mål. Antalet anmälda löpare ökade med 285% jämfört med förra året.

Vi säger även grattis till Bo Lindqvist (IK Tjelvar) och Lukas Pettersson (Grötlingbo) som hade turen att på utlottning vinna varsin flygbiljett från Gotlandsflyg.

 


Damer 10 km
1
Gabriella Samuelsson
1987
VIF Gute 35:53
2 Åsa Edman
1962
Roma IF 44:34
3 Malin Andersson
1973
IK Tjelvar 47:13
4 Åsa Ekwall
1996
När IF 47:43
5 Christina Johansson
1969
Stockholm 49:41
6 Pyrola Norrby
1965
Storvreta 50:34
7 Annelie Milton
1969
Klintehamn 52:45
8 Jenny Söderström
1975
Visby 53:17
9 Liz Cederqvist
1981
Lärbro 55:32
10 Carina Svendén
1969
Visby 60:10
11 Carina Arvidson
1972
Älvsjö 61:10
12 Mari Muldin Vestberg
1970
Klintehamn 63:46
- Gunilla Bendelin-Larsson 1963 Lau DNS
- Ann-sofie Petersson
-
Östertull DNS




Herrar 10 km
1
Olof Thunegard
1968
Roma IF 34:15
2
Lars Södergård
1983
Vallentuna FK 35:06
3
Rasmus Lund
1989
Visby IF Gute 37:00
4
Henrik Reintz
1971
Roma IF 37:31
5
Tobias Elgh
1974
Stockholms Roddförering 37:51
6
Joakim Wilhelmsson
1969
IF Linnéa 38:20
7
Basam Alrezighi
1980
Visby AIK 38:30
8
Magnus Andersson
1957
Högby IF 38:52
9
Anders Wibaeus
1990
Ardre runners 40:59
10
Erik Nyberg White
1981
Visborgs OK 41:58
11
Elias Björkman
1984
Lye IF 42:22
12
Jonas Svensson
1964
P 18 IK 42:47
13
Thony Häggqvist
1966
P18 IK 43:05
14
Per Ydremark
1969
Göteborg 44:06
15
David Knutas
1983
Snicken 44:10
16
Claes Friberg
1974
Visby/När 44:31
17
Linus Olofsson
1975
Vänge 44:50
18
Marcus Jonsson
1977
Fårö IF 44:51
19
Andreas Häglund
1975
När 45:39
20
Per-Ola Hallberg
1970
P18 IK 45:45
21
Niclas Kahlbom
1972
Team Kahlbom 46:20
22
Markus Nordin
1975
Umeå 46:45
23
Mikael Lindberg
1969
Ringmurens CK 46:54
24
Fredric Dahlgren
1969
Svaide Roma 47:03
25
Hans Olsson
1986
När 47:05
26
Thomas Lagerström
1968
Visby 47:14
27
Anders Lindberg
1961
Fröjel 47:45
28
Toni Lundin
1979
Ringmuren CK 47:47
29
Stefan Medbom
1965
Tjelvar IK 48:20
30
Björn Wetterlund
1975
Lye IF 48:21
31
Ulf Karlsson
1975
Lye IF Göteborg 49:27
32
Staffan Rydbeck
1951
Älta 50:03
33
Mikael Virefjord
1978
Järfälla 50:26
34
Patrik Johansson
1980
Garda 50:57
35
Anders Ahlin
1970
Mästerby 51:01
36
Bengt Siggelin
1963
IF Hansa Hoburg 51:47
37
David Lundgren
1979
Visby 52:10
38
Tommy Jacobsson
1970
Järn AB Södertorg 52:45
39
Thomas Kjellson
1949
Ekerö 53:18
40
JanÅke Hedlund
1952
Jukkasjärvi 53:29
41
Bo Ekman
1948
Tjelvar 55:10
42
Börje Mårderyd
1970
Ljugarn 55:22
43
Bo Lindqvist
1945
IK Tjelvar 56:17
44
Klas Söderlund
1967
Hemse 58:00
45
Patrik Häglund
1968
Stånga IF 58:57
46
Lars Söderberg
1956
Lillåns spring å sån`t 59:33
47
Pontus Lundell
1973
Burs/Stockholm 60:47
-
Anders Arvidson
1972
Älvsjö DNF
-
Stig Dahl
1967
Visborgs OK DNS
-
Martin Eriksson
1975
Visby DNS
-
Daniel Hejdström
1979
Roma IF DNS
-
Peter Håkansson
1967
Tarkett Fritid DNS
-
Martin Karlsson
1974
IK Tjelvar DNS
-
Paul Sundlin
1950
Ardre DNS
-
Anders Bengtsson
1978
Smålandsstenar DNS
-
Linus Bosaeus
1981
Stockholm DNS
- Torgny Larsson
1959
Lau DNS
-
Andreas Gadd
1989
Endre DNS




Damer 5 km

1
Johanna Brinne Roos
1976
Spårvägens FK 19:59
2 Gunilla Mårsäter
1965
Rånäs 22:07
3 Lena Karlsson
1964
Grötlingbo 22:24
4 Julia Svahn
1991
Lulekamraterna 22:41
5 Anna Lindgren Elgh
1976
Friskis och Svettis Stockholm 24:50
6 Maria Devallius
1973
Svenska Spel 26:14
7 Emma Olsson
1989
När IF 26:22
8 Lisa Karlsson
1995
När IF 26:32
9 Jennie Karlsson
1994
När IF 26:35
10 Ulrika Kindberg Annas
1976
Spånga 26:41
11 Rebecka Stenqvist
1979
Göteborg 26:56
12 Jessica Hedin
1970
När 27:13
13 Ana Lucia Larsson
1979
När 28:22
14 Annika Bekken
1964
Svenska Spel 28:26
15 Cristine Österholm
1962
Nabben 28:28
16 Frida Häglund
1980
När 28:29
17 Anna-Lena Julin
1955
Havdhem 28:30
18 Anette Resare Jansson
1964
Tyresö 28:46
19 Rocio Herran
1975
Linköping 28:56
20 Lilian Arvedson
1978
Stockholm 29:24
21 Anneli Lindberg
1965
Ringmurens CK 29:38
22 Isabell Liungman
1981
Stockholm 29:59
23 Malin Sernfalk
1981
Roma IF 30:38
24 Hanna Almgren
1996
Lau 30:50
25 Ulla Bodén
1942
Roma IF 30:51
26 Marie Kahlbom
1972
Team Kahlbom 31:04
27 Kristina Persson
1963
Jukkasjärvi 31:13
28 Minna Fröjdholm
1963
När IF 31:31
29 Marianne Lindberg Lagerin
1966
Fröjel 31:38
30 Kristina Olsson
1962
När IF 31:57
31 Linn Nilsson
1983
Roma IF 32:15
32 Carina Warte
1963
Stånga 32:26
33 Eva Stenqvist
1952
Västerås 32:49
34 Lisa Johansson
1982
Hemse 32:54
35 Maria Olsson
1977
Sälen IF 32:57
36 Kajsa Melin
1976
Lojsta 34:13
37 Annelie Mårderyd
1973
Ljugarn 37:01
38 Diana Eriksson
1977
Djurö 37:43
- Frida Thomsson
1995
När IF DNS
- Ylva Lorentzon
1972
Falu IK DNS
- Elisabeth Thunegard
1963
Visby DNS
- Eva Jirhem
1970
Vattenfall IF Eken DNF

 

Herrar 5 km
1
Christian Stenqvist
1981
Heleneholms IF 19:49
2 Jonas Ljungholm
1988
Vamlingbo IF 20:29
3 David Svensson
1990
Visby 21:05
4 Peter H Nilsson
1966
IK jogg.se 21:08
5 Carl Stenqvist
1989
Lund 21:50
6 Olle Mårsäter
1963
Uppsala VOIK 23:07
7 Hugo Lillieström
1999
Ljungsbro 23:42
8 Joakim Dahlström
1981
Roma 23:42
9 Fredrik Boström
1979
Göteborg 23:55
10 Jonas Svensson
1970
Leilveik SK 24:00
11 Mikael Sundberg
1973
Pargas Finland 24:03
12 Patrik Svensson
1967
Leilveik SK 24:21
13 Per-Martin Hedin
1968
Arbetarnas IF Gbg 24:40
14 Stefan Larsson
1970
PCS Racing 24:56
15 Claes Hansson
1971
När IF 24:57
16 Jonny Nilsson
1994
När IF 25:29
17 Mikael Dahlström
1972
Visby 25:47
18 Håkan Jacobsson
1961
Hemse 25:59
19 Wilmer H Jacobsson
1999
Hemse 26:20
20 David Lindgren
1998
Lau 27:01
21 Christer Lindgren
1963
Lau 27:02
22 Christer Flink
1974
Motor/ Nödinge 27:09
23 Per Almgren
1963
Lau 27:10
24 Rolf Söderström
-
- 27:22
25 Hampus Almgren
1996
Lau 28:02
26 Lukas Pettersson
1997
Grötlingbo 28:04
27 Oskar Thorén
1998
När IF 28:17
28 Lars Österholm
1959
Nabben 28:28
29 Göran Bjärelid
1973
Spånga/När 28:51
30 Lennart Modig
1951
Enebybergs IF 28:56
31 Bengt Loquist
1953
Visby 31:04
32 Åke Andersson
1963
Tranås karateklubb 32:11
33 Erik Andersson Ahlér
1998
Tranås karateklubb 32:11
34 Gunnar Stenqvist
1945
Västerås 32:54
35 Tomas Olsson
1972
Sälen IF 32:57
- Jonny Hederstedt
1976
Linköping DNF
- Robert Emanuelsson
1971
Dalhem DNS
- Carl Tosterud
1974
Hejnum DNS


 
   
 
eXTReMe Tracker